Isnin, 6 Mei 2013
Jumaat, 3 Mei 2013
RPH dan Refleksi
TEMA
|
Kebudayaan
|
TAJUK
|
Congkak
|
FOKUS
|
Standard
Kandungan
|
3.3
|
Membaca dan membina perkataan, frasa dan ayat
dengan betul.
|
Standard
Pembelajaran
|
3.3.3
|
Membina dan menulis
jawapan pemahaman berdasarkan soalan bertumpu dengan betul.
|
OBJEKTIF
|
Pada akhir
pengajaran, murid dapat :
Ø Mengenalpasti
dan menulis kata Adjektif yang terdapat dalam teks bacaan.
Ø Membina
dan menulis ayat menggunakan kata Adjektif
|
||
PENGISIAN
KURIKULUM/
ELEMEN
MERENTAS KURIKULUM
|
Pengisian Kurikulum : Ilmu – Kebudayaan
Nilai – menghargai
Warisan
budaya
KBT/EMK – Peraturan
sosiobudaya
|
||
SISTEM
BAHASA
|
Sistem Bahasa : Tatabahasa
– kata
Adjektif
Sintaksis - membina ayat
dari kata adjektif
yang di
beri.
Kosa Kata – mudah, lama, kotor, kecil,
segar
|
||
BAHAN
BANTU BELAJAR
|
Petikan dan lembaran
kerja.
|
||
AKTIVITI
|
PENGISIAN
KURIKULUM /
EMK
|
CATATAN
|
|
-Murid membaca teks
secara mekanis.
- Murid mendengar
penerangan guru tentang kata
Adjektif.
-Murid menggariskan perkataan Adjektif yang
terdapat dalam petikan.
- Murid menyebut
kata Adjektif yang terdapat dalam petikan
|
Ilmu – Sivik
Nilai –
bekerjasama,mematuhi peraturan permainan
KBT/EMK – peraturan sosiobudaya
|
|
|
Penilaian :
Menjawab solan bertumpu dan bercapah
Pengayaan :
Membina ayat
berdasarkan kata adjektif yang di beri.
Pemulihan :
Melengkapkan ayat
dengan kata adjektif yang di beri.
|
|
|
|
Refleksi
|
|
|
|
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN BAHASA MALAYSIA
Mata Pelajaran : Bahasa Malaysia Kelas : 3 Satria Masa : 7:40-8:10
Tema / Tajuk : Kebudayaan / Congkak
Standard Pembelajaran : 3.3.3 Membina dan menulis jawapan pemahaman berdasarkan
soalan bertumpu dengan betul.
Objektif Pembelajaran : Pada akhir
pembelajaran, murid dapat;
Ø Murid dapat membina lima
jawapan pemahaman berdasarkan soalan yang bertumpu
dengan betul.
Ø Murid dapat mencatat lima jawapan pemahaman berdasarkan soalan
bertumpu dengan betul .
Aktiviti Pembelajaran dan Pengajaran
:
Ø Murid membaca teks yang di
berikan dengan sebutan dan intonasi yang
betul.
Ø Murid dan guru bersoal jawab tentang teks yang di baca.
Ø Murid menggaris kata Adjektif yang terdapat dalam petikan
Ø Murid menyebut kata Adjektif
yang terdapat dalam petikan.
Ø Guru mengedarkan soalan pada murid
Ø Murid menjawab soalan dengan bimbingan guru.
Penilaian P & P
:
Penilaian :
Menjawab soalan pemahaman berdasarkan petikan yang diberi.
Pengayaan : Murid membina ayat adjektif yang di beri
(permainan congkak).
Pemulihan : Murid
melengkapkan petikan yang di berikan .
Sistem Bahasa : Tatabahasa –
Kata Adjektif
Sintaksis – Ayat Penyata
Pengisian Kurikulum : Ilmu – Sivik
Nilai – Bekerjasama
KBT/EMK – Peraturan Sosiobudaya
Bahan Bantu Belajar : Petikan
dan lembaran kerja.
Refleksi
:
INSTRUMEN PENTAKSIRAN STANDARD
PRESTASI
BAHASA MALAYSIA TAHUN 3
NAMA : ____________________ KELAS :
________________
TARIKH : ____________________
KEMAHIRAN
|
MENULIS.
|
BAND
|
3
|
PENYATAAN
STANDARD
|
Memahami, menaakul dan memberikan
respons/menyampaikan sesuatu perkara yang didengar-ditutur, dibaca dan
ditulis dalam pelbagai situasi dengan betul dan tepat.
|
DESKRIPTOR
|
B3
DT 1 E1
|
|
3.3.3 Membina dan menulis jawapan pemahaman
berdasarkan soalan
bertumpu dan bercapah.
|
AKTIVITI
PENTAKSIRAN
|
Langkah Pentaksiran
-Murid membaca teks yang di berikan dengan sebutan dan intonasi yang
betul.
- Murid dan guru bersoal jawab tentang teks yang di baca.
- Murid menggaris kata
Adjektif yang terdapat dalam petikan
- Murid menyebut kata
Adjektif yang terdapat dalam petikan.
- Guru mengedarkan soalan pada murid
- Murid menjawab soalan dengan bimbingan guru.
-Murid mencatat jawapan dalam
lembaran yang di sediakan.
Penilaian P & P :
Pengayaan – Murid membina ayat
adjektif yang di beri (permainan congkak)
Pemulihan – Murid melengkapkan petikan yang di berikan .
|
ARAHAN: Baca petikan karangan yang berikut dengan teliti. Kemudian, jawab soalan-soalan yang
mengikutinya.
Congkak merupakan
sejenis permainan tradisional yang masih segar
hingga hari ini. Permainan ini sangat terkenal di kalangan penduduk-penduduk
Nusantara, termasuklah Singapura, Indonesia, Malaysia, Thailand dan
Filipina. Permainan ini asalnya
dimainkan oleh kaum wanita untuk mengisi masa lapang. Ada beberapa jenis permainan congkak yang
terkenal iaitu jenis lima lubang, tujuh lubang dan sepuluh lubang.
Permainan congkak
telah banyak mengalami perubahan sejak ia diperkenalkan. Pada zaman dahulu,
tanah dikorek untuk membuat lubang-lubang congkak. Mereka juga perlu mencari
buah getah sebagai buah congkak. Kini, terdapat berbagai jenis papan congkak
yang diukir dengan indah. Ada yang
dihiasai dengan gambar awan larat atau dibuat seperti kapal. Buah congkak pula digantikan dengan guli kecil.
Dengan papan congkak, tangan pemain tidak kotor.
Sehingga kini,
kaum yang mula-mula sekali bermain congkak belum diketahui. Begitu juga dengan tarikh yang tepat mengenai
kewujudan permainan congkak. Namun begitu kita tahu bahawa orang-orang Melayu
telah bermain congkak sejak zaman dahulu.
Permainan ini
nampaknya mudah. Sebenarnya ia tidak semudah yang kita lihat.
Pemain yang bagus harus menggunakan daya pemikirannya untuk mengira dalam
kepalanya berapa banyak buah yang terdapat di dalam sesuatu lubang itu dan buah
dari lubang manakah yang harus dia mulakan.
Walaupun demikian, permainan ini haruslah dimainkan jika ada masa lapang
yang panjang kerana ia memakan masa
yang agak lama untuk menghabiskan
permainan.
Berbagai cara
telah diadakan untuk membangkitkan semula permainan ini. Dalam
pesta-pesta kebudayaan atau kesenian, congkak akan diperkenalkan kepada mereka
yang tidak pernah melihatnya. Kita harus
menyokong usaha ini supaya permainan ini tidak pupus dek zaman. Ini
perlu untuk menunjukkan bahawa bangsa Melayu adalah bangsa yang kaya dengan
budaya dan seni.
Nama : ______________________________ Kelas
: _____________________________
Tarikh :___________________________
B4 DT1 E1
ARAHAN: Berdasarkan
petikan karangan di atas, pilih jawapan yang paling sesuai bagi setiap item
yang berikut.
1. Apakah
permainan tradisional yang terdapat dalam petikan?
____________________ ___________.
2. Di
negeri manakah permainan congkak sangat
terkenal ?
_________________________________.
3. Berapa jenis permainan congkak yang biasa di
mainkan?
____________________________________
4.
Siapakah yang mula-mula memainkan permainan congkak ?
______________________ _____________.
5.
Apakah kata lawan bagi perkataan menyokong yang terdapat
dalam petikan ?
Nama : ______________________________ Kelas
: _____________________________
Tarikh :___________________________
B4 DT1 E1
Aktiviti Pengayaan
Arahan : Bina ayat daripada kata adjektif yang di beri.
1.
Segar
___________________________________________________
2.
Kecil
__________________________________________________
3.
Kotor
__________________________________________________
4.
Lama
__________________________________________________
5.
Mudah
_________________________________________________
Nama : ______________________________ Kelas
: _____________________________
Tarikh :___________________________
B4 DT1 E1
Aktiviti Pemulihan
Arahan : Lengkapkan ayat dengan kata adjektif yang di
beri.
1.
Kejadian itu
masih ____________ lagi dalam Ingatan
saya .
2.
Tong sampah itu
sangat ____________ dan berbau busuk.
3.
Almari
_____________ itu terletak di sudut tepi
bilik
4.
Soalan kertas
Bahasa Malaysia itu ____________ di jawab oleh murid.
5.
Amin sudah ____________ menunggu ibunya datang mengambil.
REFLEKSI MAKRO PENGAJARAN
Kekuatan
Penggunaan langkah 1 sebagai pilihan Makro Pengajaran. Ketegasan
dan kelantangan suara masih ditekankan. Penekanan tentang mata pelajaran yang
lalu diterapkan.(Penggunaan suku kata terbuka dan tertutup) yang berkaitan
dengan tajuk.Saya memberi maklum balas pada jawapan yang murid berikan. Bagi
mewujudkan keseronokan belajar, keaktifan murid bertambah ketara. Keadaan
sebenar pengajaran & pembelajaran dapat dirasai dan murid kelihatan tidak
kekok langsung. .
Saya telah bersikap inisiatif mengubah perancangan dengan mengatasi
masalah masa yang tinggal dengan mengambil aktiviti tambahan dari langkah 2
(Aplikasi Idea) – Membina ayat dan mengadakan aktiviti tambahan –
mendemonstrasikan perkataan secara simulasi oleh murid. Walaubagaimanapun
perjalanan isi pelajaran tidak terjejas dengan kesilapan teknikal ini dan ia
berjaya disampaikan dengan baik.
Saya menggunakan daya usaha dengan bertoleransi untuk mengawal
keadaan disiplin murid; tidak membiarkan murid membuat aktiviti bermain dengan
rakan yang mungkin mengganggu pemahaman dan kelancaran isi pelajaran yang ingin
disampaikan (Saya bergerak ke semua tempat duduk murid). Saya berjaya menarik
semula minat belajar murid dengan memanggil murid yang tidak mahu mencuba. Saya
turut memberi peluang semua murid untuk mencuba menyatakan apa yang di pelajari. Tidak lupa juga, saya membuat
penegasan – mengulang semula ayat yang dibuat oleh murid supaya lebih jelas
didengar dan difahami oleh seluruh kelas.
Secara keseluruhannya suasana isi pelajaran yang aktif dapat
diwujudkan. Guru berasa terhibur dengan keletah murid yang bekerjasama dalam
aktiviti pengajaran & pembelajaran. Pada akhir langkah ini, saya
memberi ganjaran atau motivasi – bertepuk tangan oleh guru,murid di atas usaha
yang ditunjukkan oleh murid semasa sesi demonstrasi – simulasi. Penekanan latih
tubi perkataan menambah pemahaman murid.
Kelemahan.
Masa yang ditetapkan ialah 30 minit, tetapi saya hanya dapat
merakam pelajaran dalam masa 27 minit daripada masa yang diperuntukkan. Saya
seharusnya menggunakan ABM di awal p&p untuk menarik minat murid.
Dalam langkah 3 saya sepatutnya dapat menggunakan banyak perkataan
lain yang murid tahu berkenaan dengan kata adjektif atau memberi contoh kepada murid lalu menulis
di papan tulis atau menyuruh murid menulisnya sendiri di depan.
Langkah Mengatasi
Pengelakkan ketidak tepatan masa dan aktiviti,seharusnya saya
membuat ujikaji pra-pengajaran dan mendapat khidmat pandangan komentar daripada
rakan sebelum menjayakan aktiviti Makro pengajaran ini.
Saya juga seharusnya
menyediakan kad perkataan kata adjektif. . Murid juga boleh diberi peluang
menulis ayat mudah di papan tulis.
Secara keseluruhannya, tiada kelemahan begitu ketara yang timbul
pada pendapat saya sendiri. Walaupun terdapat kesilapan melaksanakan aktiviti
pengajaran dan pembelajaran, namun murid ternyata dapat mengikuti pembelajaran
dengan jayanya. Paling penting ialah objektif tercapai dan murid berjaya
melibatkan diri dalam pengajaran dan pembelajaran yang telah dilaksanakan.
Refleksi Rakan
Saya telah sempat meminta maklum balas serta pandangan daripada
rakan saya berkenaan pengajaran yang telah dilaksanakan. Beliau berpendapat;
saya harus menyediakan Bahan bantu mengajar yang lebih menarik. Secara peribadi
beliau menambah lagi,
Beliau turut menyentuh tentang bagi menambah aktiviti serta minat
murid. Sememangnya; dia turut memberi idea supaya contoh-contoh perkataan kata
adjektif diperbanyakkan lagi bagi
menambah pemahaman murid tentang konsepnya serta memperlengkapkan masa pada
aktiviti yang dirancang.
Saya menerima komen beliau dengan hati yang terbuka dan positif .
Kesyukuran timbul apabila beliau turut berasa gembira melihat penglibatan murid
serta guru yang aktif sepanjang mikro serta makro pengajaran dijalankan.
Saya akan berusaha sebaik mungkin melakukan tindakan wajar yang
seterusnya bagi menambahbaik kesilapan dan kekurangan yang telah saya lakukan
pada sesi mikro dan makro pengajaran serta Rancangan Pengajaran Harian. Sesi
rakaman ini sekali gus menyedarkan saya; untuk menjayakan sesuatu perlukan
pengetahuan,pemahaman,kemahiran, kesabaran dan daya usaha yang gigih. Kepuasan
hanya dapat dicapai sekiranya sesuatu objektif pelajaran tercapai dan murid
dapat menghayati pembelajaran mereka.Bagi guru pula, memberi kesedaran bahawa
pentingnya menguji daya pendidik yang sewajarnya dan sentiasa berusaha bagi
meningkatkan profesionalisme perguruan.
Langgan:
Catatan (Atom)