RANCANGAN PELAJARAN HARIAN
BAHASA MALAYSIA
Mata Pelajaran dan Kelas
|
Bahasa Malaysia Tahun 3 Dahlia
|
Tema/Tajuk
|
Cerita Teladan – Cerita Rakyat
|
Masa
|
7.45 – 8.45 pagi
|
Hasil Pembelajaran
|
2.1 Aras 3 (i) / Literasi: 3.1
|
Objektif Pembelajaran
|
Pada akhir pengajaran dan pembelajaran, murid dapat;
i. Bercerita dengan menggunakan sebutan, intonasi dan gaya penyampaian yang sesuai.
ii. Menyebut dan membaca 4 daripada 5 perkataan diftong dan vokal berganding. (Cth : menjual, riuh, suami, suatu, sebuah) (literasi) .
|
Aktiviti
|
1. Guru membacakan Cerita Rakyat.
2. Murid menyemak bacaan guru.
3. Murid berbincang mengenai jalan cerita dalam kumpulan.
4. Murid menulis cerita mengikut urutan yang betul dalam bentuk perenggan.
Akitiviti Literasi
1. Murid mengariskan perkataan vokal berganding
2. Murid mengisi tempat kosong dengan vokal berganding yang sesuai.
|
EMK
| |
Bahan Bantu Belajar
|
kad gambar, lembaran kerja
|
Penilaian Pengajaran dan Pembelajaran
|
Murid bercerita dengan gaya penyampaian yang betul.
|
Refleksi
|
LANGKAH
|
AKTIVITI
|
CATATAN
|
SET INDUKSI
(5 MINIT)
|
Murid Perdana / Linus
|
BBM
Kotak Misteri
|
AKTIVITI 1
(15 MINIT)
|
Murid Perdana / Linus
|
BBM
i. Buku teks – m/s :66 (Jilid 2)
|
AKTIVITI 2
(20 MINIT)
|
Murid Perdana / Linus
|
BBM
i. Buku teks – m/s :66 (Jilid 2)
|
AKTIVITI 3
(15 MINIT)
|
Murid Perdana :
Murid Linus:
1. Murid diberi latih tubi menyebut dan membaca perkataan vokal berganding.
2. Murid mengisi tempat kosong dengan menggunakan perkataan vokal berganding yang sesuai.
|
LEMBARAN KERJA :
- Menulis cerita dalam bentuk perenggan. ( Perdana )
- Kad bergambar (Linus)
- Mengisi tempat kosong menggunakan vokal berganding yang sesuai. (Linus)
|
PENUTUP
(5 MINIT)
|
1. Murid diberi latihan pengukuhan mencari perkataan vokal berganding yang tersembunyi .
2. Guru membuat rumusan tajuk dengan meminta murid menceritakan semula cerita rakyat dengan bimbingan guru.
|
BBM
- Permainan Bahasa
|
Tiada ulasan:
Catat Ulasan